Ο αθλητής που έκανε περήφανη την Κρήτη

Ο μαραθωνοδρόμος Παντελής Καμπαξής ήταν ο μοναδικός Έλληνας που συμμετείχε στον αγώνα των 100 χλμ που έγινε στην Ντόχα του Κατάρ.

Τίμησε την Κρήτη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα !
Ο λόγος για τον πρωταθλητή του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Κρήτης Παντελή Καμπαξή που συμμετείχε  στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της ΙΑU  των 100 χλμ που έγινε στην Ντόχα του Κατάρ και ήταν ο μοναδικός Έλληνας που έλαβε μέρος !
Ο Έλληνας αθλητής πέτυχε χρόνο 8 ώρες 01΄24.στον αγώνα έτρεξαν 233 αθλητές-τριες απο όλο τον κόσμο. Στα μισα της κούρσας ήταν 70ος και απο τα 50 χλμ ,ως τα 100 χλμ ανέβαινε και κέρδιζε έδαφος και στο 85ο χλμ σταθεροποιήθηκε στην 52η θέση μέχρι και τον τερματισμό.